Ortodontija - dantų tiesinimas
Dauguma žmonių, išgirdę žodį “ortodontija”, pirmiausia pagalvoja apie breketus arba plokšteles. Iš tiesų šiuolaikinė ortodontija yra daug platesnė ir apima daugybę priemonių bei būdų, leidžiančių padaryti tai, kas prieš keliasdešimt metų buvo neįmanoma. Ortodontija – tai iš esmės viskas, kas padeda judinti dantis, siekiant juos ištiesinti ir suvesti į taisyklingą sukandimą. Ortodontiniam gydymui naudojami breketai, plokštelės, tiesinamosios skaidrios kapos, įvairūs funkciniai aparatai, ortodontiniai mikroimplantai ir daug kitų pagalbinių priemonių.
Ortodontinis gydymas taikomas esant:
Ortodontija ir komandinis darbas
Šiuolaikinė ortodontija neįsivaizduojama be komandinio darbo, kai šypseną kuria daug skirtingų sričių specialistų: burnos chirurgas, estetinio plombavimo specialistas, gydytojas odontologas ortopedas, burnos higienistas, kineziterapeutas. Gera komanda leidžia išnaudoti visas šiuolaikines galimybes ir pasiekti maksimalių rezultatų. Pavyzdžiui, burnos chirurgas pašalina reikiamus dantis, koreguoja dantenų formą, įsriegia implantus reikiamose srityse. Gydytojas odontologas ortopedas protezuoja ant implantų ir kitų dantų, dengia dantis laminatėmis. Estetinio plombavimo specialistas po ortodontinio gydymo koreguoja dantų formą, dydį ir spalvą. Burnos higienistas palaiko idealią švarą gydymo metu, o po gydymo balina dantis, kad šypsena būtų švytinti. Kineziterapeutas padeda atpalaiduoti ir subalansuoti kramtomuosius ir su jais susijusius raumenis, sumažinti įtampą, galvos skausmus, žandikaulių skausmus, griežimą dantimis.
Diagnostikos ir planavimo svarba
Mūsų odontologojos klinikoje su savo komanda laikomės požiūrio, kad norint pasiekti gerų ortodontinio gydymo rezultatų, būtina skirti daug dėmesio paciento ištyrimui ir visų problemų diagnozavimui. Žmogaus kūnas yra labai sudėtingas kūrinys ir daugybė jo funkcijų tarpusavyje susijusios, todėl matant vieną problemą, svarbu išnagrinėti visus jos aspektus ir galimai susijusius veiksnius. Dantys bei sąkandis – ne išimtis. Žmogaus stovėsena, laikysena, bendra sąnarių ir kaulų būklė, žalingi įpročiai, ligos, hormoninė pusiausvyra bei daug kitų veiksnių yra tiesiogiai susiję su dantimis ir sąkandžiu. Net jei pacientas atvyksta dėl vieno ar kelių kreivų dantų, prieš pradedant gydymą, svarbu ne tik išsiaiškinti pagrindinius paciento poreikius bei lūkesčius ir tai, kas jam nepatinka, bet ir ištirti jį visapusiškai, įvertinti jo kramtomuosius raumenis, žandikaulio sąnario būklę, laikyseną, dantų nudilimą ir daug kitų veiksnių, kurie leidžia giliau suprasti problemą, suplanuoti gydymą bei pasiekti maksimalių rezultatų. Dažnai pacientai net nepagalvoja, kad dėl tam tikro dantų išsidėstymo nulemto žandikaulio poslinkio, gali skaudėti ausį, galvą arba kankinti nenugalimas noras griežti dantimis
Ortodontinio gydymo būdai:
Tai viena seniausių ortodontinių priemonių, kurie jau daugiau kaip šimtmetį naudojami dantų tiesinimui ir sąkandžio korekcijai, todėl jų veikimas yra ypač ištobulintas.
Yra įvairių breketų rūšių, todėl kiekvienas pacientas randa sau tinkamiausią variantą. Pagal medžiagą, iš kurios pagaminti, breketai skirstomi į metalinius, keramikinius, safyrinius ir plastikinius. Dažniausiai naudojami metaliniai, keramikiniai ir safyriniai breketai. Metaliniai breketai yra tvirčiausi ir patikimiausi, tačiau norintiems maksimalios estetikos, rekomenduojami keramikiniai arba safyriniai breketai, kurie yra danties spalvos ir mažai pastebimi.
Pagal konstrukciją breketai skirstomi į ligatūrinius ir beligatūrinius. Ligatūriniai – tai klasikiniai breketai, jungiami metaliniu vielos lanku, tvirtinamu gumelėmis arba vielutėmis. Beligatūriniai breketai turi lanko fiksavimo mechanizmą ir vielomis bei gumelėmis nejungiami.
Kokiais atvejais naudojami breketai? Breketai naudojami daugeliu atvejų, kai reikia išlyginti ar paslinkti dantis, keisti jų padėtį ar koreguoti sąkandį.
Privalumai. Breketai – viena seniausiai naudojamų ortodontinių priemonių, todėl yra gerai ištobulinta. Breketai leidžia labai tiksliai valdyti dantų padėtį. Kadangi breketų aktyvaciją gydytojas atlieka kiekvieno periodinio apsilankymo metu, gydymo eigoje galima keisti gydymo planą. Įmanomi įvairūs kainos, tvirtumo ir estetikos variantai. Breketai gali būti beligatūriniai (su užraktais – durelėmis), kurių lengvesnis išsivalymas, sukeliamas mažesnis diskomfortas, reikalingi retesni apsilankymai pas gydytoją ortodontą, ilgesnis ir švelnesnis aktyvumas arba klasikiniai ligatūriniai (su aprišimais), kurių priežiūra šiek tiek sudėtingesnė, tačiau gydymas greitesnis ir pigesnis.
Gydymo trukmė. Dažniausiai gydymas breketais trunka apie 1,5 – 3 metus, tačiau jis gali būti ilgesnis arba trumpesnis, priklausomai nuo atvejo sudėtingumo, paciento amžiaus, kaulo struktūros, dantų šaknų formos, reguliarių apsilankymų pas ortodontą, paciento bendradarbiavimo su gydytoju bei individualaus dantų judėjimo greičio.
Amžiaus grupė. Breketai gali būti naudojami bet kokiame amžiuje, tačiau paprastai jie klijuojami ant nuolatinių dantų, todėl vaikai breketais dažniausiai gydomi nuo 11-12 metų, kai yra iškritę pieniniai dantys ir pilnai išdygę nuolatiniai.
Tai plonos, skaidrios kapos, kurios dėl savo estetinių savybių dažnai dar vadinamos “nematoma ortodontija”. Daugiau skaitykite: čia.
Tai išimami ortodontiniai aparatai, kurie dažniausiai naudojami pieniniams dantims ar esant mišriam sąkandžiui. Ortodontinės plokštelės turi plastmasinę dalį, dengiančią gomurį arba einančią palei liežuvį, ir kabliukus, kuriais apgaubia atraminius dantis ir taip laikosi burnoje.
Kokiais atvejais naudojama? Ortodontinės plokštelės naudojamos kai reikia plėsti dantų lanką, patiesinti dantis, sukurti vietos, tačiau jų galimybės yra ribotos, todėl tinka ne visais atvejais.
Privalumai. Plokštelės yra išimamos, todėl leidžia užtikrinti gerą asmeninę burnos higieną. Plokštelės tinkamos naudoti pieniniams dantims ir kai dalis pieninių, dalis nuolatinių dantų, kadangi, jas koreguojant, galima pritaikyti prie kintančio sąkandžio. Dėl galimybės pasirinkti spalvą ir dekoruoti paveikslėliais, plokštelė gali būti gaminama pagal mažojo paciento skonį, dėl to jam yra patrauklesnė ir mieliau nešiojama. Apsilankymai pas gydytoją ortodontą gana reti, nes plokštelę aktyvuoja pats pacientas ar jo tėvai, sukdami sraigtelį. Vienas iš dantų tiesinimo ortodontinėmsi plokštelėmis privalumų yra santykinai nedidelė tokio gydymo kaina.
Gydymo trukmė. Gydymo orotodontinėmis plokštelėmis trukmė – nuo kelių mėnesių iki kelerių metų, bet gali trukti ir ilgiau kaip palaikomasis gydymas.
Amžiaus grupė. Kaip aktyvi gydymo priemonė, ortodontinės plokštelės dažniausiai taikomos vaikams nuo 5 iki 12 metų, tačiau gali būti naudojamos dantų padėčių ir sąkandžio fiksavimui ir užlaikymui po ortodontinio gydymo breketais ar kapomis bet kokio amžiaus pacientams.
Tai ortodontiniai aparatai, keičiantys žandikaulių tarpusavio padėtį ir taip padedantys koreguoti sąkandį. Jie gali būti išimami (pvz., Twin block dviejų plokštelių aparatas) arba fiksuoti (pvz., Herbsto aparatas).
Išimami ortodontiniai aparatai yra panašūs į dvi ortodontines plokšteles su kalniukais, jie burnoje susideda taip, kad pastumtų apatinį žandikaulį į reikiamą padėtį. Tokie funkciniai aparatai gali būti išimti iš burnos valgant, sportuojant ar valantis dantis, tačiau, kad būtų veiksmingi, turi būti nešiojami apie 18 val. per parą. Fiksuoti funkciniai aparatai, pavyzdžiui, Herbsto aparatas, yra pritvirtinti prie dantų taip, kad burnoje būna visą gydymo laiką, todėl jų veiksmingumas nepriklauso nuo paciento bendradarbiavimo atsakingai nešiojant.
Kokiais atvejais naudojama? Funkcinių aparatų veikimo principas – laikyti apatinį žandikaulį priekinėje padėtyje ir taip skatinti apatinio žandikaulio augimą, kai jis yra per mažas. Esant tam tikroms indikacijoms ir sąkandžio tipui, Herbsto aparatas gali būti naudojamas padėti koreguoti sąkandį ir suaugusiems pacientams.
Privalumai. Funkciniai apratai padeda koreguoti sąkandį. Gydymo trukmė. Ortodontinio gydymo funkciniais aparatais trukmė apie 12 mėnesių, bet, priklausomai nuo situacijos, gali trukti trmpiau arba ilgiau.
Amžiaus grupė. Išimami funkciniai aparatai dažniausiai naudojami vaikams intensyvaus augimo metu, kuris paprastai pasireiškia prieš pat paauglystę (11-13 m. amžiaus). Herbsto funkcinis aparatas taikomas vaikams, paaugliams ir suaugusiems pacientams.
Tai fiksuotas (neišimamas) ortodontinis aparatas, skirtas išplėsti siaurą viršutinį žandikaulį ir taip koreguoti sąkandį. Jis dažniausiai fiksuojamas ant dviejų arba daugiau dantų specialiais žiedeliais, kurie sujungti per gomurį einančiu lankeliu su sraigteliu. Sukant sraigtelį, per gomurio siūlę plečiamas viršutinis žandikaulis.
Kokiais atvejais naudojama? Dažniausiai greito viršutinio žandikaulio plėtimo aparatas naudojamas esant kryžminiam sąkandžiui arba neproporcingai siauram viršutiniam žandikauliui.
Privalumai. Greito viršutinio žandikaulio plėtimo aparatas, naudojant jį iki tam tikro amžiaus, padeda lengvai ir patikimai išplėsti viršutinį žandikaulį, kas vyresniame amžiuje kur kas sudėtingiau. Aparatas praplečia kvėpavimo takus ir kai kuriais atvejais gali padėti gydyti miego apnėją.
Gydymo trukmė. Aktyvus plėtimas greito viršutinio žandikaulio plėtimo aparatais trunka nuo keliolikos dienų iki kelių mėnesių, tačiau vėliau aparatas laikomas burnoje sąkandžio fiksacijai dar papildomai 3-12 mėn.
Amžiaus grupė. Greito viršutinio žandikaulio plėtimo aparatas dažniausiai taikomas vaikams iki 15 metų amžiaus, tačiau, pasitelkus papildomą atramą ant mikroimplantų ir įvertinus situaciją, gali būti naudojamas ir vyresniems pacientams.
Tai išimami ortodontiniai aparatai, primenantys silikoninius volelius su dvipusiais grioveliais, į kuriuos įsistato apatiniai ir viršutiniai dantys. Jie būna skirtingų standartinių dydžių ir kietumo, parenkami pagal paciento amžių, dantų lanko plotį ir gydymo stadiją.
Kokiais atvejais naudojama? Ortodontiniai treineriai dažniausiai naudojami 5-11 metų vaikams pieninio ir mišraus sąkandžio laikotarpiu, kai sukelta sąkandžio problema yra susijusi su veido ir kramtomųjų raumenų balanso sutrikimais arba netinkamais įpročiais (piršto čiulpimas, nagų kramtymas, kvėpavimas per burną, lūpų kramtymas ir t.t.). Atliekant specialius pratimus, orotodontinis treineris veikia kaip treniruoklis raumenims ir padeda ugdyti tinkamus įpročius bei priprasti prie raumenų balanso. Treineris naudojamas nukreipti dygstančius nuolatinius dantis į taisyklingesnę padėtį.
Privalumai. Gydymas ortodontiniais treineriais santykinai pigus. Tam tikrais atvejais tai yra labai veiksminga priemonė koreguoti netinkamus įpročius ir taip pagerinti sąkandį. Treineriai tinkami naudoti pereinamojo mišraus sąkandžio laikotarpiu, kai dauguma kitų ortodontinių priemonių netaikomos.
Gydymo trukmė. Dažniausiai gydymas ortodontiniais treineriais trunka 1-2 metus. Amžiaus grupė. Gydymas orotodontiniai treineriais taikomas 5-11m. vaikams.
Kai kuriais atvejais, kai paciento situacija nestandartinė ir dėl kokių nors priežasčių negalima ar netikslinga atlikti pilno ortodontinio gydymo, gali būti taikomos dalinės arba kombinuotos individualios ortodontinių priemonių kombinacijos, kurios koreguoja tam tikrų dantų padėtį.
Kai kuriais atvejais, kai paciento situacija nestandartinė ir dėl kokių nors priežasčių negalima ar netikslinga atlikti pilno ortodontinio gydymo, gali būti taikomos dalinės arba kombinuotos individualios ortodontinių priemonių kombinacijos, kurios koreguoja tam tikrų dantų padėtį. Kombinuotoms sistemoms gali būti naudojami pavieniai breketai, mikroimplantai, poantkaulinės Bollard plokštelės, įvairūs elastikai ir t.t.
Vienintelis ir tik Jums skirtas gydymo planas.
Paruošime tik Jums skirtą gydymo planą estetiškos šypsenos link. Visų procedūrų metu ir ilgą laiką po jų sieksime geriausių rezultatų.
Apie dantų tiesinimą: trumpai ir aiškiai.
Nuo ko pradėti?
Kiekvienas pacientas ir jo poreikiai yra individualūs bei labai mums svarbūs. Konsultacijos metu išsiaiškinsime Jūsų problemas ar lūkesčius, galimus sprendimo variantus bei atsakysime į visus kylančius klausimus.
Kartu aptarsime detalų gydymo planą tikslams pasiekti: procedūras, jų dažnumą bei laikotarpį, kasdienę/reikalingą burnos higieną namuose.
Kiekvieno žmogaus dantų situacija mums yra ypatinga. Susipažinę su Jūsų dantų istorija, renkame gydytojų komandą ir pradedame dirbti pagal sudarytą gydymo planą.
Kodėl verta rinktis mus?
Mūsų klinikoje:
Įprastai:
Jūs klausiate - mes atsakome
Dantų tiesinimas galimas daugeliu atvejų ir amžiaus ribos tam nėra. Tačiau pasitaiko situacijų, kai dėl tam tikrų priežasčių ortodontinis gydymas nerekomenduojamas. Visas galimybes įvertina gydytojas ortodontas pirminės konsultacijos metu arba detaliau ištyręs paciento būklę.
Ortodontinis gydymas dažniausiai trunka 1,5 – 3 metus, tačiau gali tęstis trumpiau arba ilgiau. Ortodontinio gydymo trukmę lemia atvejo sudėtingumas, paciento amžius, individualus dantų judėjimo greitis ir daug kitų veiksnių.
Prieš ortodontinį gydymą dantys turi būti sveiki ir tvarkingi: išgydytas dantų ėduonis, kanalų uždegimas, ūmi periodonto liga bei dantenų uždegimas. Dantys turi būti švarūs, o pacientas privalo turėti puikius dantų valymo įgūdžius.
Ortodontinis gydymas nėra skausmingas, tačiau, aktyvavus sistemą, kuri išjudina dantis, keletą dienų arba daugiau gali būti juntamas maudimas ar skausmas, kuris po kurio laiko nuslopsta ir toliau dantys juda be skausmo. Kiekvienas pacientas, priklausomai nuo savo dantų padėties ir organizmo ypatybių, gali jausti skirtingo stiprumo diskomfortą.