Skirtingi dantų atkūrimo būdai. Kurį pasirinkti?

Dantų priežiūra ir gydymas yra nuolatinis procesas. Jeigu kuriuo nors momentu nepakankamai tam skiriame savo dėmesio, netrukus pajuntame pasekmes. Pati nemaloniausia iš jų – tai danties netektis, kai jo nebegalima išgelbėti. Tuomet ir prasideda svarstymai, kokiu būdu jį geriausia atkurti. Šiuolaikinė odontologija yra pažengusi toli ir siūlo tikrai ne vieną alternatyvą. Palyginkime keturis dažniausiai pasitaikančius būdus.

Nieko nedarymas

Lietuvoje tai yra vienas populiariausių variantų, todėl aptarkime šio pasirinkimo pasekmes žmogaus dantų sveikatai.

Kaina.

Tai pats brangiausias variantas jūsų piniginei. Nors atrodytų, kad nieko nedarant, nieko ir nesumokate, tačiau realybė yra kitokia. Nekreipiant dėmesio į mažą problemą, ji pamažu plečiasi ir tampa reikšminga, kurios jau nebegalite ignoruoti. Negydomas ėduonis persimeta į kitus dantis, neatstatytas dantis lemia aplinkinių dantų deformacijas, žandikaulio atrofiją. Taigi vietoje nedidelės savalaikės korekcijos gauname visos burnos gydymo planą, o tai kainuoja labai brangiai.

Įtaka sveikatai ir aplinkiniams dantims.

Jeigu nusprendžiate ištraukto danties vietoje palikti tuščią tarpą, turite žinoti, kad tai daro didelę įtaką bendrai jūsų burnos ir viso organizmo sveikatai. Neturėdamas visų dantų, žmogus negali gerai sukramtyti maisto, todėl jį nuryja netinkamai apdorotą. Ilgainiui tai sukelia virškinimo problemų.

Prarasto danties zonoje tuščia vieta ilgai neužsibūna. Jeigu ji nėra užpildoma dirbtiniu dantimi, tuščio tarpo link pamažu ima krypti aplinkiniai dantys, kuriems vėliau gali būti reikalingas ortodontinis gydymas.

Be to, ištraukto danties vietoje esantis kaulas nebegauna krūvio ir ima tirpti. Vėliau dėl to gali reikėti papildomų kaulo atstatymo procedūrų. Kai kuriais atvejais, jeigu delsiama per ilgai, implantacija tampa nebeįmanoma, ir vienintelis būdas susigrąžinti dantis tampa tik išimama plokštelė.

Patogumas.

Žmogus, neturintis dantų, patiria psichologinį diskomfortą. Jis bijo šypsotis, vengia bendravimo su kitais, išsivysto refleksas nuolat ranka prisidengti burną.

Skausmas.

Danties skausmas yra vienas nemaloniausių žmogaus patiriamų skausmų. Taigi bet kuri odontologinė procedūra sukelia daug mažiau diskomforto nei tiesiog kentėjimas, nesiimant jokių veiksmų.

Trukmė.

Neretai pacientai teisinasi neturintys laiko apsilankyti pas odontologus. Tačiau įvertinus delsimo pasekmes, galiausiai gydymas ateityje užtruks gerokai ilgiau nei savalaikis problemos sprendimas vos tik jai atsiradus.

Dantų implantai

Kaina.

Nors daugelis galvoja, kad implantas – tai pati brangiausia danties atkūrimo alternatyva, tačiau iš tikrųjų jos kaina yra didelė tik pradžioje. Įvertinus tai, kad implantas yra pati ilgaamžiškiausia priemonė, ir padalinus šią sumą jos tarnavimo laikotarpiui, kaina tampa nebe tokia didelė, lyginant su kitomis priemonėmis. Be to, kiekvienas žmogus pagal savo galimybes turi teisę pasirinkti danties karūnėlės restauracijos tipą: pigesnis variantas – metalo keramika, brangesnis – cirkonis.

Ilgaamžiškumas.

Dantų implantai yra ilgaamžė dantų atstatymo priemonė. Kaip ir natūraliems dantims, jiems reikalinga rūpestinga priežiūra. Taigi jų tarnavimo laikas tiesiogiai priklauso nuo paciento įdedamų pastangų, asmeninės higienos, turimų žalingų įpročių.

Įtaka sveikatai ir aplinkiniams dantims.

Implantai yra viena patraukliausių dantų atstatymo priemonių, nes ji atkuria ir kramtymo, ir estetinę funkcijas. Dantų implantai gaminami iš titano – medžiagos, kuri yra puikiai suderinama su žmogaus organizmu.

Atstatant prarastą dantį implantu, nėra pažeidžiami aplinkiniai dantys, nes jų nereikia šlifuoti.

Taip pat į ištraukto danties šaknies vietą įsriegtas implantas veikia kaip tikras dantis. Taigi, toje vietoje kaulas gauna kramtymo krūvį ir jis nebetirpsta, o aplinkiniai dantys nebesvyra į tuščią tarpą.

Patogumas.

Dantys, atkurti implanto pagalba, veikia visai kaip natūralūs žmogaus dantys. Pacientas net negalvoja apie tai, kad jis turi dantų implantus – jie visiškai netrukdo kasdienei veiklai. Be to, niekas iš aplinkinių niekada neatspės, kuris dantis atkurtas ant implanto, jeigu pats jiems nepapasakosite.

Skausmas.

Implantacija atliekama, naudojant vietinį nuskausminimą, taigi jos metu pacientas nieko nejaučia. Jautresniems žmonėms šios procedūros metu gali būti taikoma ir sedacija.

Trukmė.

Bendras procesas trunka gana ilgai, nes pas odontologą tenka apsilankyti ne vieną kartą, kad turėtumėte naujus, gražius dantis. Pats implanto įsriegimas trunka vos 30-45 minutes. Vėliau apie 1-4 mėnesius seka gijimo procesas. O danties karūnėlės atkūrimui reikalingi dar 2-3 apsilankymai klinikoje.

Išimamas dalinis ar pilnas protezas

Kaina.

Kainos atžvilgiu ši dantų atkūrimo priemonė yra pigesnė, lyginant su dantų restauracija ant implantų ar dantų tiltu. Tačiau reikia įvertinti ir gana trumpą jos tarnavimo trukmę, taigi ilguoju laikotarpiu ji gali tapti brangi.

Ilgaamžiškumas.

Ši priemonė gana greitai dėvisi, todėl nuolat reikalingas jos atnaujinimas, gaminant naujus protezus ar taisant esamus. Paprastai, pirmuosius išimamus protezus reikia keisti dažniau. Vėliau jie keičiami rečiau, tačiau pataisos vis tiek yra reikalingos.

Įtaka sveikatai ir aplinkiniams dantims.

Išimami protezai atstato tik apie ketvirtadalį kramtymo pajėgumo. Tai reiškia, kad labai svarbu kontroliuoti savo valgymo įpročius ir atsirinkti tinkamus maisto produktus, kurie nebūtų pernelyg kieti ir nesulaužytų protezo. Su šiais protezais gyvenantys žmonės negali labai gerai sukramtyti maisto, todėl jiems dažnai sutrinka virškinimas bei pasireiškia refliuksas.

Išimami protezai tvirtinami prie burnos gleivinės (klijuojama visų dantų plokštelė) ar kitų dantų (išimamas kelių dantų protezas). Pastaruoju atveju, atraminiams dantims tenka didesnis krūvis ir ilgainiui jie ima klibėti, todėl galiausiai gali reikėti juos pašalinti. Taip pat gali atsirasti nuospaudų gleivinės paviršiuje.

Išimami protezai neapsaugo nuo kaulo tirpimo. Jie nesudaro krūvio žandikauliui ir tuščiose vietose kaulas palaipsniui nyksta.

Patogumas.

Su išimamu protezu žmogus nuolat jaučia diskomfortą, nes jis nėra stabilus ir gali bet kada iškristi kalbant ar juokiantis. Dažnai burnoje yra jaučiamas tarsi svetimkūnis, todėl ne kiekvienas prie šios dantų alternatyvos pripranta.

Skausmas.

Protezo fiksacija yra neskausminga procedūra.

Trukmė.

Gaminant išimamą protezą gali būti reikalingi 3-6 vizitai pas odontologą.

Tiltas ant dantų

Kaina.

Dantų tilto kaina jo gamybos metu yra mažesnė nei danties atkūrimas implantacijos būdu. Tačiau reikia įvertinti tai, kad, šlifuojant aplinkinius dantis, trumpėja jų gyvavimo laikas, o tai ateityje gali pareikalauti papildomų išlaidų.

Ilgaamžiškumas.

Dantų tiltas tarnauja priklausomai nuo asmeninės žmogaus burnos higienos, tilto dydžio, atraminių dantų ir jų šaknų būklės, žalingų įpročių, tokių kaip rūkymas, dantų griežimas.

Įtaka sveikatai ir aplinkiniams dantims.

Dantų tiltas padeda atstatyti kramtymo funkciją. Iš kitos pusės, yra sutrumpinamas aplinkinių dantų gyvavimo laikas dėl papildomos jiems tenkančios apkrovos ir dėl viršutinio sluoksnio nušlifavimo.

Nors tiltas iš išorės veikia kaip tikri dantys, tačiau tuščioje vietoje esantis kaulas vis tiek tirpsta, nes negauna tinkamos kramtymo atramos.

Patogumas.

Dantų tiltas funkciškai ir estetiškai tarnauja taip, kaip natūralūs žmogaus dantys. Tinkamai nesilaikant burnos higienos, po dantų tiltu gali imti kauptis maisto likučiai, kurie sukelia atraminių dantų ėduonį.

Skausmas.

Dantų tilto fiksacija yra neskausminga procedūra. Jei prieš tai atliekant yra reikalingas dantų šalinimas, jis atliekamas, naudojant vietinę nejautrą.

Trukmė.

Dantų tiltas pagaminamas per 2-3 apsilankymus, taigi tai viena greičiausių dantų restauracijos priemonių.