Protiniai dantys. Rauti negalima palikti?

Tikriausiai nėra žmogaus, kuris savo gyvenime nesusidurtų su dilema: „Rauti protinius dantis ar palikti?“. Juo labiau, kad informacija, pateikiama internete ar gaunama iš gydytojų, dažnai būna prieštaringa. O dar pasiklausome draugų patarimų ir visai pasimetame. Kaip iš tikrųjų elgtis su protiniais dantimis gali atsakyti tik aukštos kompetencijos burnos chirurgas, įvertinęs konkretaus paciento situaciją. Kadangi nėra vieno bendro standarto, tinkamo visiems, todėl reikalinga detali paciento burnos apžiūra, dantų būklės įvertinimas, o kad viskas būtų tikrai tikslu, būtina atlikti ir dantų rentgeno nuotrauką.

Tai, kad protiniai dantys yra opi problema, žinome iš mūsų pacientų nuolatinių klausimų. Jie domisi situacijomis, kuomet šiuos dantis reikia šalinti, baiminasi skausmo rovimo metu ir abejoja, ar sugedusius protinius dantis reikia taisyti, ar iškart traukti. Pilies odontologijos klinikos burnos chirurgas Mindaugas Pranskūnas atsako į dažniausiai pacientų užduodamus klausimus.

Kaip iš tikrųjų reikia elgtis su protiniais dantimis: traukti ar palikti? 

Chirurgas, norėdamas išsakyti tikslų „nuosprendį“ protiniams dantims, turi įvertinti du svarbius aspektus. Pirmasis: ar protiniai dantys bendrame dantų lanke užima taisyklingą poziciją, ar žandikaulis nėra per mažas, kad be visų kitų dantų jame tvarkingai dygtų ir protiniai dantys. Antrasis: ar pacientas tinkamai išsivalo tarpdantį tarp aštunto (protinio) ir septinto danties.

Tačiau, net jeigu higiena tarpdančiuose nėra ideali, tai nereiškia, kad iškart reikia griebtis replių. Tokiu atveju burnos chirurgas pacientą turi informuoti apie esamą situaciją ir pamokyti gerų burnos higienos įpročių.

Visai kita situacija, jeigu protinis dantis yra išdygęs netinkamai, užima netaisyklingą padėtį dantų lanke ir pacientas neturi gerų burnos higienos įgūdžių. Tuomet reikia nedelsti ir pašalinti protinį dantį.

Reikėtų pabrėžti, kad kiekvieno žmogaus situacija yra išskirtinė, ir odontologas, konsultuodamas pacientą, turi suprantamai paaiškinti, kaip reikėtų elgtis konkrečiu atveju ir kodėl dantį rekomenduojama šalinti arba palikti. Labai svarbu, kad nebūtų vadovaujamasi vien tik argumentu, jog „protinis dantis irgi yra dantis ir jį reikia bet kokia kaina išsaugoti“. Kiekvienoje situacijoje reikia atsižvelgti į visas svarbias aplinkybes.

Kodėl yra taip plačiai paplitusi nuomonė, kad protiniai dantys mums nereikalingi? Ar tai tiesa?

Tokia nuomonė susiformavo dėl to, jog daugumai pacientų protinius dantis visgi reikia šalinti. Savo klinikinės praktikos metu labai retai susiduriu su atveju, kuomet rekomenduoju nešalinti protinių dantų.

Dėl evoliucijos ir kintančių gyvenimo sąlygų žmogaus žandikaulis, kaip ir visas skeletas bei raumenys, pakito. Jie nebesusiformuoja taip, kaip prieš tūkstančius metų. Mūsų protėviams protiniai dantys buvo labai svarbūs, nes jie turėjo kramtyti itin kietą maistą. Tam, žinoma, pagelbėdavo didesnis dantų skaičius. Išmokus geriau apdoroti maisto produktus, kuriuos tapo žymiai lengviau kramtyti, protinių dantų reikšmė sumenko, todėl ir jų formavimasis sutriko.

Jei protiniame dantyje nustatytas kariesas, ar siūlote tokį dantį traukti, ar taisyti? 

Nustačius protinio danties kariesą, reikia įvertinti, ar šis dantis atlieka naudingą aktyvią funkciją:

  1. Ar protinio danties padėtis dantų lanke yra tinkama;
  2. Ar taisyklingai sukandamas dantis su priešingame žandikaulyje esančiu dantimi (sąkandžio taisyklingumas).

Įvertinus šiuos veiksnius, galima toliau spręsti, ką daryti su protinio danties kariesu. Jeigu toks dantis tikrai naudingas kramtymo procese ir yra išdygęs taisyklingai, tuomet gali būti verta jį išsaugoti. Tačiau, jeigu dantis yra pakrypęs, dalinai išdygęs ar trukdo kitiems dantims, tokiu atveju vietoje karieso gydymo rekomenduotinas protinio danties šalinimas.

Protinių dantų rovimas dažnai yra akcentuojamas kaip sudėtingas ir ilgiau trunkantis. Kuo protinių dantų rovimas skiriasi nuo kitų dantų rovimo?

Protiniai dantys ypatingi tuo, jog statistiškai nėra aprašoma, kiek jie turi šaknų, kokia jų forma ar padėtis, kadangi realybėje pasitaiko įvairiausių variacijų. Dėl šių priežasčių būna sunku iš anksto numatyti rovimo trukmę. Protinių dantų rovimas taip pat siejamas su didesnėmis rizikomis. Dėl to labai svarbu tinkamai pasirinkti burnos chirurgą ir pasidomėti, kam patikite savo sveikatą. Specialistus visuomet geriausia rinktis pagal rekomendacijas.

Ar prieš raunant protinius dantis būtina pasidaryti rentgeno nuotrauką?

Taip, rentgeno nuotrauka yra labai svarbus pagalbininkas burnos chirurgui, siekiančiam kuo geriau atlikti danties rovimą. Tai padeda iš anksto numatyti tikėtinas aplinkybes. Tokia nuotrauka naudinga ypač tais atvejais, kuomet dantis yra išdygęs tik dalinai arba netaisyklingai. Tik nuotrauka gali parodyti tikrąją padėtį, kuri slepiasi po audiniais. Be to, rentgeno nuotraukos parodo, kiek šaknų turi protinis dantis, ar jos tiesios, ar lenktos, ar protiniai dantys nekliudo sinusų, ar nėra neišdygusių dantų, kurių plika akimi nematyti. Tai labai padeda chirurgui numatyti rovimo eigą, savo veiksmus ir galimas situacijas.

Kokios rizikos susijusios su protinių dantų rovimu?

Apatiniame žandikaulyje esantys protiniai dantys gali dygti šalia alveolinio nervo. Neatsargiai juos šalinant, yra nervo pažeidimo tikimybė, kuomet padariniai gali likti visam gyvenimui. Viršutinių protinių dantų šalinimas gali pakelti sinusus.

Bet kokia medicininė procedūra yra susijusi su tam tikromis rizikomis ir komplikacijomis, kurios gali nutikti bet kam. Svarbiausia, kad gydytojo kompetencija leistų suprasti, kas nutiko ir ką reikia daryti, kad pasekmės konkrečiu atveju būtų kuo švelnesnės. Dažniausiai kompetentingas specialistas, turėdamas tinkamus rentgeno diagnostinius tyrimus, pacientą supažindina su galimomis rizikomis.

Ar protinių dantų rovimas skausmingas?

Ne. Šiuolaikinės technologijos ir naudojami nuskausminamieji vaistai leidžia protinius dantis ištraukti be jokio skausmo.

Kiek laiko trunka protinio danties rovimas?

Neskaitant laukimo laiko, kol dantis tampa nejautrus dėl vaistų poveikio, patyręs specialistas gali jį ištraukti vos per kelias minutes. Esant sudėtingam danties rovimui, visas procesas gali trukti ir valandą laiko.

Kokie nemalonūs reiškiniai jaučiami po rovimo? Per kiek laiko jie praeina?

Po protinių dantų rovimo kelias valandas reikėtų laikyti sukąstą vatos tamponėlį, keletą dienų kramtyti kietą maistą toje pusėje, kur išrautas dantis nerekomenduojama.

Kaip reikia elgtis po protinio danties rovimo?

Svarbiausia, kad po protinių dantų šalinimo procedūros pacientas laikytųsi tikslių chirurgo nurodymų. Dažniausiai tokiu atveju specialistas išrašo reikalingus vaistus ir sudaro jų vartojimo grafiką, kurio negalima nepaisyti. Po dantų rovimo maždaug savaitę rekomenduojama aktyviai nesportuoti ir neturėti didelio fizinio krūvio.