Laikini dantų vainikėliai – kodėl jie reikalingi?

Dantų protezavimas – tai gydymas, kurio gali prireikti ne tik netekus danties, jam nuskilus ar nusidėvėjus, tačiau ir pasireiškus tam tikroms odontologinėms ligoms. Vieni dažniausių su dantų protezavimo procesais susijusių klausimų yra apie laikino naudojimo dantų vainikėlius. Kokiais atvejais gali jų prireikti, kokia jų paskirtis, o taip pat – iš kokių medžiagų jie gaminami ir ar spalviškai lengvai pritaikomi?

Kas yra laikini dantų vainikėliai ir kuo jie svarbūs dantų protezavimo procese?

Dantų vainikėlis – dirbtinis tokio paties dydžio, spalvos bei formos kaip ir natūralus dantis dangalas, apgaubiantis pažeistą paviršių, sutvirtinantis ir apsaugantis jį nuo lūžimo bei kitų galimų traumų. Laikini dantų vainikėliai yra laikini protezai, kurie naudojami vykstant dantų gydymo procesui ir kol yra gaunami nuolatiniai protezai. Pagrindinė šių vainikėlių paskirtis – atitinkamą laiko tarpą apsaugoti nušlifuotą dantį ir dantenas nuo galimo aplinkos poveikio, tuo pačiu atstatant ir estetinį danties vaizdą bei funkciją.

Ar laikini dantų vainikėliai yra reikalingi visais atvejais? 

Pageidaujant geriausio rezultato – visais. Ant nušlifuotų paciento dantų laikini vainikėliai naudojami ne tik dėl estetinių sumetimų bei funkcijos, bet ir siekiant kad dantenos, esančios aplink nušlifuotą dantį, neužaugtų ant laiptelio. Tokiu būdu sumažinama rizika gauti nekokybišką atspaudą ar nekokybišką restauraciją. Laikini vainikėliai ant implantų leidžia mums paruošti terpę nuolatiniams dantims, t.y. uždėjus dantis ant implantų dantenos dažnai reaguoja skirtingai. Vieniems jos lieka tampriai prigludusios prie naujo danties, kitiems atsitraukia ir dėl šios priežasties tarp naujo danties bei dantenų gali atsirasti tarpas. Siekiant užtikrinti, kad taip nenutiktų gaminame laikinus vainikėlius, stebime dantenas iki joms nusistovint ir tik tuomet, kai dantenos nebejuda, uždedame nuolatinę restauraciją. Taip užtikrinamas puikus naujos restauracijos bei dantenų santykis.

Taip pat laikini dantų vainikėliai būtini atliekant didelės apimties dantų protezavimą, kurio metu yra keliamas sukandimas – tokiu būdu pacientui leidžiama priprasti prie pasikeitimų burnoje. Laikini dantys yra lengvai koreguojami ir tik suformavus patogų, pastovų sukandimą, kurio metu neapkraunami raumenys bei sąnarys, laikini vainikėliai keičiami i nuolatinius.

Ar laikinų dantų vainikėlių spalva gali būti pasirenkama? 

Laikinų vainikėlių spalva specialisto yra parenkama atitinkamai pagal kitų burnoje esančių dantų spalvą. Jie gali būti individualizuojami, todėl dažniausiai yra nepastebimi. Esant paciento pageidavimui, spalva gali būti parenkama ir pagal jo norus.

Koks laikinų dantų vainikėlių ilgaamžiškumas? 

Laikini dantų vainikėliai nėra ilgaamžiai, būtent todėl jie ir yra vadinami ,,laikinais‘‘. Jie yra pakankamai tvirti, tačiau jų nesaugant – gali lūžti. Dažniausiai laikini vainikėliai tarnauja visą gydymo laiką, besiruošiant nuolatinėms restauracijoms. Tai gali trukti nuo savaitės iki metų, kadangi laikini dantų vainikėliai gali būti pasitelkiami ne tik kol gaminami nuolatiniai dantų vainikėliai, bet ir ilgesnį laikotarpį.

Iš kokios medžiagos gaminami laikini dantų vainikėliai ? Ar jie nesukelia alergijos? 

Laikini vainikėliai yra frezuojami laboratorijoje ir gaminami iš specialios PMMA plastmasės. Šiandien naudojama plastmasė pasižymi aukšta kokybe, todėl alergijų rizika yra itin maža. Taip pat, plastmasė yra lengvai koreguojama, o tai ypač patogu vykstant gydymo procesui. Nors plastmasiniai dantų vainikėliai ant implantų neatrodo gyvybingi, tačiau jie yra tvirti bei pritaikyti atlaikyti įprastą maisto kramtymo krūvį.

Ar laikini vainikėliai rekomenduojami protezuojant tik vieną dantį ? 

Laikini vainikėliai yra svarbūs tiek didelės apimties dantų gydymo procese, tiek gydant pavienius dantis. Visiems ruošiamiems protezuoti dantims reikalinga apsauga nuo įvairių dirgiklių, todėl laikini dantys yra būtini – jie apsaugo nuo diskomforto, maisto kaupimosi, o taip pat užtikrina gerą estetinį vaizdą, ypatingai jei yra protezuojami priekiniai dantys.

Turite klausimų dėl dantų protezavimo ?           

Maloniai į juos atsakysime:

Tel. +37062060009

El.p. info@pok.lt