Kaip cukrus veikia dantis?
Kaip cukrus veikia mūsų dantis?
Ar žinote, koks yra cukraus poveikis kiekvieno iš mūsų organizmui? O dantims? Koks cukraus kiekis slepiasi populiariuose maisto produktuose, kurie neretai pristatomi kaip sveiki, netgi dietiniai? Ir kokius įpročius turime išsiugdyti, norėdami sumažinti suvartojamo cukraus kiekį? Metas atsakyti į visus šiuos aktualius klausimus.
Kas yra cukrus?
Cukrus yra paprastasis angliavandenis, egzistuojantis įvairių formų. Pagrindinės ir žinomiausios jo formos yra sacharozė, laktozė, gliukozė ir fruktozė. Iš tiesų, mūsų ląstelėms yra būtinas tam tikras gliukozės kiekis, be kurio jos neišgyventų, tačiau per didelis kiekis gali sukelti daugybę sveikatos problemų. Cukraus perteklius neigiamai veikia organizmą, didindamas antsvorio, nutukimo, diabeto, kraujotakos ir burnos ligų riziką.
Pasaulinės rekomendacijos
Pasaulio sveikatos organizacija įspėja, kad pridėtinio cukraus suvartojimas per dieną neturėtų viršyti 10 proc. visų dienos kalorijų normos. Tuo pačiu ji teigia, kad sumažinus cukraus kiekį vos iki 5 proc., akivaizdžiai pagerėja žmogaus sveikatos rodikliai.
Amerikos širdies asociacija rekomenduoja per dieną suvartoti ne daugiau kaip 6 šaukštelius cukraus moterims (24 g) ir ne daugiau kaip 9 šaukštelius vyrams (36 g). Šie skaičiai atrodo gana dideli ir pirma mintis, kuri kyla: „Aš tiek cukraus tikrai nesuvalgau“. Tačiau iš tiesų tereikia bent savaitę atidžiai pasekti suvartotų produktų sudėtį ir būsite nemaloniai nustebę, kokią didelę dozę su jais gavote cukraus.
Ką cukrus veikia burnoje?
Tyrimų duomenimis, kas antras trejų metų vaikas Lietuvoje jau turi sugedusių dantų. Ir net 86 proc. vaikų, kuriems yra 7–8 metai, turi ėduonies pažeistų dantų. Didelio cukraus kiekio vartojimas neabejotinai yra viena iš šio reiškinio priežasčių.
Paprastai tariant, bakterijos, gyvenančios burnoje, cukrų naudoja kaip maistą. Iš jo pasigamindamos sau reikiamą energiją, jos greičiau dauginasi ir auga. Kai kurios bakterijų rūšys cukrų paverčia tarsi klijais, kurių dėka jos tvirtai prilimpa prie danties paviršiaus. Dėl šios priežasties seilėms tampa sunkiau išvalyti burną nuo bakterijų.
Nuolatinis mūšis burnoje
Galima pajuokauti taip, kad mūsų burnoje vyksta nuolatinė gėrio ir blogio dvikova. Dantys yra nuolat atakuojami bakterijų ir veikiami rūgščių. Rūgštys stengiasi atskirti mineralus nuo emalio (vadinamoji demineralizacija). Tačiau gera žinia ta, kad vyksta ir nuolatinis savaiminis remineralizacijos procesas, kurio metu yra atstatomas mineralų balansas ir stiprinamas dantis. Čia savo naudingą darbą atlieka mūsų burnoje besigaminančios seilės. Jose gausu kalcio ir fosfatų, taip pat fluorido, kurie padeda atstatyti nusilpusį dantų emalį.
Tačiau seilės pajėgios tinkamai susidoroti su savo darbu iki tam tikro lygio. Vos tik mes imame be saiko valgyti cukrų, jos nebegali panaikinti visos jo žalos ir dantys ima gesti, o mums tenka nuolat lankytis pas odontologus. Paprasčiausias būdas padėti savo dantims – tai žinoti, koks maistas savyje turi daugiausiai cukraus, ir jį tiesiog saikingai riboti.
Cukraus kiekis maiste
Cukraus savyje turi ne tik saldumynai, šokoladai, saldainiai, sausainiai, bet ir iš pirmo žvilgsnio visai netikėti, netgi „sveiki“ produktai. Tai gali būti ir toks maistas, ant kurio pakuočių parašyta „liesas“ ar „dietinis“. Tokie produktai paprastai turi daugiau pridėtinio cukraus, nes jo tikslas yra pagerinti skonines savybes. Pikantiški maisto produktai, tokie kaip greito paruošimo sriubos ir košės, padažai ir kečupas taip pat savyje turi gausybę cukraus. Netgi natūralaus vaisiuose esančio cukraus kiekis pastaraisiais metais padidėjo dėl išveistų naujų veislių, kuriomis stengiamasi patenkinti vartotojų poreikį saldumui.
- Apžvelkime, kiek gramų cukraus turi kai kurie populiarūs maisto produktai.
- Šokoladinis batonėlis Snickers (75 g): 33,9 g cukraus
- Gėrimas Coca-Cola (0,5 l but.): 53 g cukraus
- Energinis gėrimas Red Bull (250 ml skardinė): 27,5 g cukraus
- Kečupas „Heinz“ (100 g): 22,8 g cukraus
- Pieninis šokoladas „Milka“ (100 g): 58 g cukraus
- Juodas šokoladas „Karūna“ (100 g): 32 g cukraus
- Vanilinio plombyro ledai „Dadu“ (100 g): 14,8 g cukraus
- Pusryčių dribsniai Kellogg’s Frosties (100 g): 37 g cukraus
- Dribsnių batonėlis NESTLE FITNESS su braškėmis (100 g): 22,50 g cukraus
- Chalva (100 g): 42-47 g cukraus
- Obuoliai (100 g): 8 g cukraus
- Bananai (100 g): 13,5 g cukraus.
Patarimai, padėsiantys sumažinti cukraus kiekį ir pagerinti dantų būklę
- Sąmoningai pamažu mažinkite cukraus kiekį, kurį pilate į tokius gėrimus kaip arbatą ar kavą;
- Skaitykite produktų etiketes;
- Venkite dietinių ar liesų produktų;
- Sumažinkite cukraus kiekį, gamindami maistą. Kur galima, vietoje cukraus naudokite prieskonius, suteikiančius įvairius skonius;
- Vietoje gazuotų vaisvandenių rinkitės vandenį, pagardintą agurkais, citrina ar kitų vaisių ir uogų gabaliukais;
- Užkandžiams vietoje saldumynų rinkitės vaisius, riešutus ar natūralų jogurtą;
- Ir, žinoma, dantis valykitės kasdien, be jokių išimčių!