Gydytoja perspėja: kuo gali baigtis nekokybiškas danties plombavimas

Dantų plombavimas. Atrodo, ką naujo galima papasakoti apie šią sritį. Viskas juk savaime suprantama: nueini pas odontologą, jis išvalo ėduonį ir užplombuoja dantį. Baigta. Bet ar kada susimąstėte, kodėl vienos plombos iškrenta greičiau nei kitos, kodėl po kai kuriomis plombomis susiformuoja ėduonis, kodėl po dantų plombavimo kartais tampa nepatogu kramtyti ir kodėl kai kuriais atvejais plombuotą dantį po kelerių metų prisireikia gydyti endodontiškai? Visa tai lemia pirmiausiai odontologo kompetencija, požiūris į savo darbą ir nuolatinis žinių atnaujinimas, taip pat naudojamų priemonių kokybė bei turima technologinė įranga. Ne ką mažiau svarbus ir paties paciento indėlis: gera burnos higiena visuomet prailgina plombos tarnavimo laiką.

Norėdami plačiau papasakoti apie šią visiems labai aktualią temą, pakalbinome Pilies odontologijos klinikos gydytoją odontologę Viktoriją Nomeikienę, kuri atsakė į klausimus apie dantų plombavimo subtilybes.

Kaip iš daugybės odontologų išsirinkti kompetentingą dantų plombavimo specialistą? Ar įmanoma tai sužinoti dar prieš pasinaudojant paslauga? 

Ieškant tinkamo specialisto dantų plombavimui, svarbu pasirinkti tą odontologą, kuris sudarytų ir aiškiai išdėstytų gydymo planą bei pagrįstų, kokios medžiagos bus naudojamos danties atstatymui. Odontologas visuomet tai turi paaiškinti dar prieš pradėdamas darbą.

Taip pat norėčiau pabrėžti, kad dantis turi būti atstatomas ne tik estetiškai, bet ir funkciškai. Kompetentingas odontologas konsultacijos metu visada paaiškina ir pataria, koks danties atstatymas reikalingas pacientui, kokius kitus alternatyvius būdus galima taikyti, bei kartu su pacientu aptaria gydymo eiliškumą.

Yra paplitęs mitas, kad estetinis plombavimas – tai tik priekinių dantų plombavimas. Kyla klausimas, ar šoninių dantų negalima užplombuoti estetiškai? 

Odontologo tikslas – estetiškai atstatyti tiek priekinius, tiek krūminius dantis, todėl Pilies odontologijos klinikoje mes neskirstome plombavimo į estetinį ir neestetinį. Pats terminas estetinis plombavimas reiškia, kad plombavimo metu odontologas atkartoja natūralius danties kauburius ir vageles, atkuria danties spalvą, o tai svarbu ne tik danties išvaizdai, bet ir jo funkcijai.

Siekiant atkurti prarastus danties audinius ar pakitusią spalvą, pasirenkamas plombavimas kompozicinėmis medžiagomis, kurios pasižymi puikiomis estetinėmis savybėmis. Kadangi skirtingi danties sluoksnių atspalviai reikalauja skirtingų plombų atspalvių naudojimo, taip sukuriamas natūralus ir estetiškas danties vaizdas. Dėl turimų fizinių savybių šios plombos puikiai tinka ir krūminių dantų atstatymui.

Kiek laiko turi laikyti plomba ir kas lemia jos ilgaamžiškumą? 

Įprastai, atlikus kokybišką danties plombavimą, plombos tarnauja ilgą laiką. Bėgant metams jos dėvisi dėl natūralių priežasčių – kramtymo ir jo sukelto trynimosi tarp dantų paviršių. Plombų nusidėvėjimui įtakos turi ir tokie veiksniai kaip dantų griežimas, prasta burnos higiena, sąkandžio patologijos.

Taip pat svarbu paminėti, kad kuo didesnė plomba, tuo trumpiau ji tarnauja. Esant didelės apimties plombai, gali dažniau pasikartoti ėduonis bei įvykti danties ar plombos lūžis.

Kas kiek laiko reikėtų keisti senas plombas? Ir kaip pajausti, kad tam jau atėjo laikas? 

Negalime įvardinti tikslaus laiko, nes kiekvieno paciento situacija yra skirtinga, tačiau reikia atidžiai sekti savo dantų būklę, stebėti vykstančius pokyčius ir nedelsiant į juos reaguoti.

Jeigu plomba laikosi tvirtai, ji neįtrūkusi, nenuskilusi, plombuoto danties neskauda ir nėra jaučiami jokie kiti nemalonūs simptomai, tuomet plomba tarnauja gerai ir jos nereikia keisti. Tačiau jeigu pastebėjote danties plombos nusidėvėjimą ar įtrūkimą, svarbu kuo greičiau kreiptis į odontologą ir ją pakeisti. Nepakeitus pažeistos ar įtrūkusios plombos, galimas paties danties įtrūkimas ar net lūžis. Tokiu atveju gydymas gali būti sudėtingesnis ir brangesnis nei įprastai. Kartais taip galima netgi netekti danties.

Norint išvengti tokių pasekmių, rekomenduojama dukart per metus atlikti profilaktinę dantų patikrą. Jeigu jos metu odontologas randa pakitimų, jis gali paskirti dantų rentgenologinį tyrimą, kuris detaliai parodys plombuotų dantų būklę.

Dažnai, atvykę pas odontologą profilaktinei apžiūrai, pacientai skundžiasi neestetišku priekinių dantų vaizdu, gėdijasi šypsotis, ranka prisidengia patamsėjusius dantis. Esant bet kokiems plombos spalvos pakitimams, ypač priekinių dantų srityje, reikalinga plombos korekcija ar jos pakeitimas. Gydytojas odontologas gali lengvai ištaisyti tokią situaciją, atlikdamas priekinių dantų estetinį plombavimą.

Kokią įtaką paciento sveikatai ir estetinei dantų išvaizdai turi blogas plombavimas? 

Atlikus nekokybišką dantų plombavimą gali pasireikšti tokios komplikacijos kaip plombos ar danties nuskilimas, danties lūžis, danties jautrumas, dantenų uždegimas ir kraujavimas.

Kitas neretai pasitaikantis atvejis, kuomet gydymo metu odontologas palieka taip vadinamą „kabančią“ plombą (plombos kraštas nesiliečia tolygiai su dantimi). Tuomet pacientas skundžiasi, jog tarpdantyje stringa maistas, jį sunku valyti siūlu ar specialiu tarpdančio šepetėliu, o visa tai sukelia nemalonius pojūčius ir kraujavimą. Jei plombos kraštai nėra tiksliai prigludę prie danties, taip susidaro sąlygos kauptis didesniam apnašų kiekiui aplink plombą. Dėl to tokiame dantyje greičiau susiformuoja pakartotinas ėduonis.

Didelės apimties nekokybiškos plombos kramtymo metu gali sukelti danties ir jo šaknies lūžį. Tokioje situacijoje pacientas skundžiasi nuolatiniu skausmu, kuris ypač jaučiamas kramtymo metu, nes aštrūs danties kraštai dirgina burnos gleivinę ir liežuvį. Atpažinus tokius simptomus būtina kreiptis į odontologą, nes dažnas danties skilimas ar lūžis baigiasi ir viso danties netekimu.

Ką reikia daryti pacientui, kad jo dantų plombos tarnautų kuo ilgiau? 

Norint, kad danties plombos tarnautų ilgą laiką, svarbu tinkamai rūpintis savo burnos higiena, išsirinkti tinkamą dantų pastą, šepetėlį ir būtinai naudoti dantų siūlą. Be to, reikia nepamiršti reguliariai lankytis pas odontologą profilaktinei dantų patikrai, kurios metu gydytojas stebės jūsų dantų būklę ir, atsiradus bet kokiems pokyčiams, juos nedelsiant sutvarkys.

Turite klausimų dėl dantų plombavimo ?           

Maloniai į juos atsakysime:

Tel. +37062060009

El.p. info@pok.lt