Gydytoja ortopedė Eglė Viliuvienė (Mickevičiūtė): Ortopedo ir dantų techniko lygiavertiškumas bei ko nemato pacientai?

Odontologija visiems pažįstama sritis. Vizitai pas gydytojus odontologus yra neatsiejama kiekvieno gyvenimo dalis. Tačiau su gydytoju ortopedu susiduriama rečiau, tik tada kai reikia atstatyti didesnius dantų defektus arba kai dantys yra prarasti, tuomet juos reikia protezuoti – tai ortopedinės odontologijos sritis ir gydytojas ortopedas čia atlieka vieną pagrindinių vaidmenų. Tuo tarpu kitas, nors ir nematomas pacientams, bet vis tik pagrindinis ir ne ką mažiau svarbus  – tai dantų technikas. Apie ortopedo ir dantų techniko komandinį darbą bei gydymo subtilumus pasakoja Pilies Odontologijos Klinikos gydytoja ortopedė Eglė Viliuvienė (Mickevičiūtė).

Gydytoja Egle, papasakokite apie save – kodėl nusprendėte pasirinkti odontologijos sritį?

Odontologijos sritį pasirinkau dar dešimtoje klasėje. Tam įtakos turėjo apsilankymas gydytojo odontologo kabinete: gražioje, privačioje klinikoje, kuri žavėjo savo aplinka. Minėtą aplinką kūrė ne tik švarūs, tvarkingi ir estetiškai patrauklūs kabinetai ar jaukus laukiamasis prie registratūros, bet ir gydytojų specialistų darbo specifika bei jų kuriama aura. Aura, kuri kėlė vieną gerą jausmą – pasitikėjimą.

Vos grįžus namo pasakiau: „Būsiu odontologė“ ir nuo to laiko ši mintis nebepaleido.

Papasakokite plačiau, kodėl išsirinkote būtent ortopedinę odontologiją?

Pagrindinis kriterijus lėmęs mano pasirinkimą buvo tai, kad ortopedinės odontologijos sritis, pirmiausia, yra neatsiejama nuo detalaus planavimo. O detalus planavimas neatsiejamas nuo individualaus gydymo plano sudarymo. Šis procesas, galima sakyti, yra „mano darbinis arkliukas“. Gydymo plano sudarymas – tai tik viena pusė, kita – aiškiai ir išsamiai pateikti informaciją pacientui. Pacientui aiškiai suvokus sudarytą gydymo planą ir jo eigą – gimsta pasitikėjimas ir glaudus bendradarbiavimas viso gydymo metu.

Be galo malonu būti ta svarbia dalimi atkuriant šypseną ir funkciją. Džiaugiuosi, kad galiu matyti ir netgi numatyti visą paciento gydymo kelią, o paskutiniai etapai džiugina labiausiai, nes ortopedinėje odontologijoje atliktą darbą mato ne tik specialistas, bet ir pacientas.

Kokia Eglė būna ne odontologijos kabinete? Ką mėgsta veiksi laisvalaikiu?

Į šį klausimą galiu atsakyti trumpai – mėgtu keliauti. Kelionės – tai didžiausias pomėgis ir geriausias laisvo laiko praleidimas bei būdas įgyti naujų patirčių.

Kaip manote, ar odontologija sparčiai keičiasi? Kaip pavyti naujoves?

Žinoma, odontologija sparčiai keičiasi. Kaip pavyti naujoves? – Jų vytis nereikia, reikia eiti su jomis koja kojon. Odontologijos mokslas, baigus studijas, niekada nesibaigia. Reikia nuolat domėtis, mokytis, augti ir stengtis neatsilikti nuo besikeičiančių technologijų, tokiu būdu niekada nereikės naujovių vytis, o jūsų pacientas visada gaus šiuolaikiškiausią ir tinkamiausią jo atvejui gydymą.

Kas Jus skatina tobulėti šioje srityje? Kaip save motyvuojate?

Šiandien gydytojai odontologai turi visus įrankius tobulėti ir augti. Nuolat vyksta įvairaus pobūdžio kursai, kuriuose sukuriamos puikios sąlygos tobulėti. Tereikia noro ir vidinės motyvacijos.

Mano pagrindinis motyvacijos šaltinis yra kritika sau, šiame darbe jos tiesiog neišvengsi, nes kaskart norisi pranokti save, kaskart norisi geriau ir gražiau… Taigi motyvacinis augimas vyksta su kiekvienu nauju pacientu, tad fotografija, darbo rezultatų fiksavimas, jų lyginimas, diskutavimas su pacientu prieš ir po gydymo – tai gydytojo ortopedo darbo sudedamoji dalis.

Kas jūsų nuomone yra svarbu ortopedinėje odontologijoje?

Ortopedinėje odontologijoje, svarbiausia, suprasti pacientų bei jų dantų būklės individualumą ir tinkamai parinkti gydymo planą. Atrasti patį tinkamiausią gydymo variantą, kuris užtikrintų ne tik estetinį vaizdą bei funkciją, bet ir ilgai tarnautų. Ilgaamžiškumą galima užtikrinti tik tuomet kai esi tikras, kad gydymo planas yra gerai apgalvotas ir esi numatęs kas bus ar būtų po kelių ar keliolikos metų po gydymo, kokie galimi pokyčiai ir sprendimai. Tai yra sudėtingas darbas reikalaujantis aukšto lygio dėmesingumo.

Labai svarbu paminėti ir komandinį darbą, o kad komandinis darbas vyktų sklandžiai – komandos nariai turi dirbti vieningai ir pasitikėti vienas kitu. Ortopedinėje odontologijoje kitų specialistų įsitraukimas yra itin svarbus aspektas. Kiekvienam atvejui svarbu individualiai parinkti tinkamiausią restauraciją bei jos medžiagiškumą, o tam svarbu komandoje turėti profesionalų dantų techniką.

Ar galite plačiau papasakoti, kodėl dantų techniko ir ortopedo tandemas ortopedinėje odontologijoje yra labai svarbi dalis?

Ortopedinėje odontologijoje (protezavime) ortopedas ir dantų technikas – tai lygiaverčiai specialistai, kurie turi dirbti išvien paciento labui, nesvarbu ar tai smulki korekcija ar itin reikšmingas ir didelio įsitraukimo reikalaujantis darbas – šie du specialistai turi vienas kitą labai gerai suprasti ir kalbėti „viena kalba“.

Gydytojas ortopedas yra pirminis kontaktas su pacientu, o taip pat jis yra grandis tarp paciento ir dantų techniko. Odontologijos kabinete atlikti tyrimai ir aptarti bei priimti sprendimai perduodami dantų technikui, detalizuojant būsimas restauracijas, jų estetiką, funkciją ir kitus niuansus. Dantų technikas gavęs šią informaciją turi viską nepriekaištingai realizuoti dantų technikų laboratorijoje.

Svarbu suprasti, kad tai kas su pacientu atliekama klinikoje – tai tik dalis protezavimo proceso, nes visa kita, kas yra pacientui nematoma, bet ne ką mažiau svarbu, vyksta dantų technikų laboratorijoje. Dantų technikas ir ortopedas yra ir privalo būti komanda iš didžiosios raidės.

Papasakokite, ar ilgai teko ieškojo sau tinkamo dantų techniko, kuris atitiktų visus lūkesčius ir keliamus reikalavimus?

Šio proceso negalima vertinti laiko matavimui skirtais vienetais. Perteikti savo, kaip gydytojos ortopedės, lūkesčius ir gauti atgalinį norimą ryšį iš dantų techniko – tai išties sudėtingas procesas. Glaudų darbinį ryšį bei besąlygišką bendradarbiavimą tarp gydytojo ortopedo ir dantų techniko galima pasiekti tik ryžtu, valia ir tikėjimu. Tai pasiekus, užtikrintai galiu pasakyti, kad sutaupoma daug laiko, tiek paciento, tiek gydytojo.

Kokie reikalavimai keliami dantų technikui, ko gydytojas ortopedas iš jo labiausiai tikisi?

Iš asmeninės patirties galiu pasakyti, kad svarbiausia, jog dantų technikui iš tiesų patiktų jo darbas. Kai darbas atliekamas su aistra ir pasimėgavimu – dantų technikas gali pademonstruoti išties gerus rezultatus ir kokybiškus darbus.

Kitas svarbus aspektas – tai mainai. Norint, kad dantų technikas įgyvendintų visus gydytojo ortopedo lūkesčius, svarbu ir pačiam gydytojui ortopedui tinkamai suteikti reikiamą informaciją, pasidalinti pacientų fotografijomis, skirti pakankamai laiko ir suteikti galimybę diskusijai apie atliekamą darbą tarp ortopedo ir dantų techniko.

Asmeniškai, iš dantų techniko visada tikiuosi geriausio ką jis gali kiekvienoje naujoje situacijoje padaryti.

Geriausiam rezultatui pasiekti svarbu ne tik estetika, bet ir funkcija. Funkcijos ir estetikos supratimui reikalingos žinios ir praktinė veikla. Ar to užtenka?

Teisingas pastebėjimas, atkuriant estetiką, funkcijos užmiršti niekada negalime, funkcija ir estetika visada kartu.

Funkcijos gali, tiksliau, privalo išmokti visi odontologijos srities specialistai. Tuo tarpu estetikos suvokimas yra individualus. Man estetika yra tai kas arčiausiai natūralumo, kas nepastebima arba mažai pastebima.

Svarbu suprasti, kad vien žiniomis ir praktika vadovautis ne visada išeina, kadangi mūsų organizmai yra skirtingi, artikuliacinė sistema ne išimtis. Todėl ortopedinėje odontologijoje nėra vieno šablono, o pagrindinis tikslas yra kiekvienam naujam pacientui parinkti tinkamiausią gydymo planą individualiai atsižvelgiant į funkcijos ir estetikos aspektus. To nerasime jokiame vadovėlyje ir nesvarbu, kiek praktikinės veiklos turėta.

Daugelis pacientų tikisi turėti greitą rezultatą. Ką patartumėte pacientams, kurie tikisi turėti sveiką ir harmoningą šypseną per vieną dieną?

Ortopedinis gydymas nėra ir neturi būti greitas – tai sudėtinis procesas ir čia dažniausiai taikomas kompleksinis gydymas, į kurį įsitraukia ne du ir ne trys specialistai. Norint, kad šypsena išties būtų harmoninga ir ilgaamžiška, kiekvienas komandos narys privalo atlikti savo darbą tinkamai ir kokybiškai, o ne kuo greičiau.

Gydytojams ortopedams nederėtų ieškoti lengvesnių ir greitesnių gydymo būdų. Geriausias kelias yra tas, kuris yra saugiausias pacientui. Visada tuo vadovaujuosi savo darbe ir skatinčiau kitus specialistus laikytis šios taisyklės, o pacientams – tai aiškiai suvokti ir neskubėti. Tik taip užtikrinsime geriausius rezultatus ir aukščiausią gydymo kokybę.

Daugiau apie dantų protezavimą: https://pok.lt/paslaugos/dantu-protezavimas/

Daugiau apie dantų laminates: https://pok.lt/paslaugos/dantu-laminates/

Turite klausimų dėl dantų atstatymo?           

Maloniai į juos atsakysime:

Tel. +37062060009

el.p. klinika@pok.lt