Griežimas dantimis - nevalingas įprotis ar rimta problema?

Ar žinojote, kad griežimas dantimis, kitaip vadinamas bruksizmu – ne šiaip nevalinga susierzinimo bei streso išraiška?  Tai – rimta problema, galinti turėti pasekmių bendrai jūsų dantų, dantenų ir žandikaulio būklei.

Į klausimus atsako gyd. odontologė Aurelija Kuzminskienė.

Liaudyje paplitęs požiūris, kad dantimis griežia pikti ir pavydūs žmonės. Gal galite papasakoti, kas ir kodėl dantimis griežia realybėje?

Visų pirma reikia pradėti nuo to, kad bruksizmas – tai nevalingas ir nesąmoningas griežimas dantimis arba stiprus dantų sukandimas. Taip pat tai – trečias labiausiai paplitęs miego surikimas (pirmasis yra nemiga, antrasis –hipersomnijai).

Šis sutrikimas pasireiškia įvairaus amžiaus pacientams. Teigiama, kad 85-90% žmonių patiria dantų griežimą tam tikru gyvenimo laikotarpiu, iš jų – 5% pasitaiko sunkių bruksizmo simptomų. Dantimis griežti gali tiek vaikai, tiek suaugę ar vyresnio amžiaus žmonės.

Bruksizmą dažniausiai sukelia keletas veiksnių, iš kurių pagrindiniai šie:

  • Psichologiniai. Tyrimais nustatyta, kad stresas ir įtemptas gyvenimo būdas yra pagrindinės dantų griežimo priežastys.
  • Kai kurių medikamentų (dopaminas, antidepresantai, amfetaminas, ir kt.) vartojimas.
  • Netaisyklingas sąkandis – esant netaisyklingai išdygusiems dantims, dantų formai, per aukštoms ar per žemoms plomboms, vainikėliams.
  • Miego sutrikimai bei kitos ligos ar traumos – Parkinsono liga, Retto, Dauno sindromai ir kt.

Dantų griežimas yra dviejų tipų –  pasitaikantis dienos ar nakties metu. Dienos metu bruksizmas pasireiškia kaip stiprus dantų sukandimas dėl patiriamo streso, nerimo ar net pykčio. Miegant sutrikimas pasireiškia ritmiškas dantų griežimas dėl neįprastų apatinio žandikaulio judesių. Dantims trinantis vienas į kitą kramtomaisiais paviršiais sukeliamas griežimo garsas.

Bruksizmas miego metu trunka nuo kelių iki keliolikos sekundžių ir gali pasireikšti po kelis kartus per naktį.

Emocijos bei stresas gali pasireikšti skirtingais būdais ir panašu, kad bruksizmas – vienas jų. Ar verta dėl šio sutrikimo nerimauti bei kreiptis į gydytojus?

Dažnai žmonės nežino, kad bruksizmas yra rimtas sutrikimas ir gali sukelti nemažai nepageidaujamų simptomų. Taip pat nuo šio sutrikimo kenčiantys dažnai net nenutuokia, kad jie nevalingai griežia dantimis. Apie problemą įspėti gali griežimo garsus išgirdę artimieji arba gydytojai odontologai pastebėję dantų griežimo žymių ant dantų.

Bruksizmą išduoti gali šie požymiai:

  • Dantų nudilimas ir formos pasikeitimas, jautrumas, atsirandantis dėl nudilusių danties paviršių;
  • Dantų, žandikaulių, ausų ir/ar galvos skausmas. Gali pasitaikyti įvairių veido sričių skausmai.
  • Kramtomųjų raumenų skausmas, nuovargis, skausmingi taškai juose. Dėl didelio raumenų aktyvumo jaučiamas jų padidėjimas;
  • Skausmingas ir/ar ribotas išsižiojimas;
  • Sąnario skausmas ir patinimas;
  • Nuskilę ar lūžę dantų vainikėliai ir dantų plombos;
  • Dėl stipraus dantų griežimo atsiradę periodonto pakitimai – dantenų recesija, dantų paslankumas;
  • Pakitimai burnos gleivinėje – dėl nuolatinio traumavimo atsiradusios žymės liežuvyje, skruostų gleivinėje.

Problemos sukelti pažeidimai gali pasireikšti skirtingai – viskas priklauso nuo bruksizmo tipo bei jį sukeliančių priežasčių, pasireiškimo dažnumo bei kitų individualių veiksnių.

Ar šis sutrikimas gali turėti įtakos įvairioms odontologinėms procedūroms – tarkime, dantų protezavimui bei implantavimui? 

Prieš atliekant dantų implantaciją ir protezavimą, svarbu išsiaiškinti, ar klientas griežia dantimis. Esant dažnam, pasikartojančiam bruksizmui, visų pirma derėtų išsiaiškinti jo priežastis bei paskirti gydymą, o tuomet atlikti minėtas procedūras.

Pacientams skiriamas gydymas naudojant kapas, o tam tikrais atvejais gali būti rekomenduojama kreiptis į psichologą, kuris galėtų paskirti kompleksinį gydymą (miego terapija, streso mažinimo ir atsipalaidavimo užsiėmimai ir kt.).

Turite klausimų dėl dantų griežimo ?           

Maloniai į juos atsakysime:

Tel. +37062060009

El.p. klinika@pok.lt