Estetinis dantų plombavimas: privalumai ir trūkumai, nuo konsultacijos iki rezultato
Estetinis dantų plombavimas padeda atkurti estetinį dantų vaizdą ir pakoreguoti jų formą – tai greitas ir veiksmingas būdas pašalinti erzinančius priekinių dantų trūkumus ir atstatyti jų estetinę išvaizdą.
Tačiau apeikime visus marketinginius triukus bei skambias reklamines žinutes ir aptarkime, kas iš tiesų yra estetinis plombavimas, kodėl jį ne visiems ir ne visada galima taikyti? Kokie yra estetinio dantų plombavimo privalumai ir trūkumai pasakoja Pilies odontologijos klinikos gydytoja odontologė Aurelija Kuzminskienė.
Estetinis dantų plombavimas asocijuojasi su greitu ir efektyviu rezultatu siekiant estetiškai patrauklios šypsenos, papasakokite plačiau kas yra estetinis plombavimas ir kaip ši procedūra atliekama?
Estetinis dantų plombavimas – tai mažiausiai invazinis gydymo būdas, skirtas panaikinti įvairaus pobūdžio priekinio danties ar dantų defektus: forma, spalva, skaidrumas, skilimas, nudilimas ir kt.
Pirmiausia reikėtų paminėti, kad estetinis dantų plombavimas yra saugus dantų gydymo būdas, kadangi procedūros metu yra išvalomi karieso pažeisti audiniai ir pašalinamos senos plombos (jei tokių yra). Įprastai pats emalio paviršius tik pašiurkštinamas siekiant užtikrinti kokybišką danties ir plombos jungtį.
Estetinis plombavimas išties yra efektyvus ir norimas rezultatas pasiekiamas greitai, tačiau nereiškia, kad nesudėtingai – tai itin daug kruopštumo reikalaujantis darbas. Norint atkurti natūralų danties vaizdą, estetinę išvaizdą ir funkciją, dentinas ir emalis turi būti atstatomi sluoksnis po sluoksnio, atidžiai ir juvelyriškai, kadangi priekinių dantų forma bei spalviniai parametrai yra unikalūs.
Besidžiaugiant rezultatu po dantų restauracijos, dantys atrodo tolygios ir vientisos spalvos, tačiau net nesusimastome, kad šiam rezultatui išgauti gali būti panaudotos net aštuonios ar daugiau spalvų. Atliekant estetinio plombavimo procedūrą visada siekiame natūralumo ir nepastebimos restauracijos, todėl nėra svarbu ar dengiamas visas priekinio danties vainikas, ar tik nuskilęs danties kraštelis, ar estetinio plombavimo metodu gydomas pažeistas priekinių dantų tarpelis – visais atvejais naudojamos specializuotos priekinių dantų plombos, pasižyminčios išskirtinėmis išpoliravimo, skaidrumo ir elastingumo savybėmis.
Kokius galėtumėte išskirti estetinio dantų plombavimo pliusus ir minusus?
Estetinis dantų plombavimas išties turi ne mažai privalumų, galėčiau išskirti šiuos:
- Maksimaliai tausojami danties audiniai, nereikalingas šlifavimas;
- Kaina (lyginant su protezavimu, vainikėliais ar laminatėmis);
- Procedūra atliekama per 1-2 vizitus;
- Po estetinio plombavimo visada galima atlikti protezavimą (po protezavimo- estetinio plombavimo atlikti nebegalima);
- Estetinio dantų plombavimo procedūra yra visiškai neskausminga;
- Restauracijos nesudėtingai sutvarkomos, jei susiduriama su jos nuskėlimu ar įtrūkimu.
Tuo tarpu kalbant apie trūkumus, išskirčiau vieną, bet svarbų – tai greitesnis plombinės medžiagos dėvėjimasis (lyginant su natūraliais danties audiniais). Ką tai reiškia? Tai reiškiasi, jog po estetinio dantų plombavimo procedūros jūs neišvengiamai susidursite su plombų pripoliravimo poreikiu. Šią procedūrą reikės kartoti kas 6-12 mėn. Dažnumas priklauso nuo paciento asmeninės dantų priežiūros ir reikalingas norint išlaikyti plombų žvilgesį. Sistemingai atliekamos estetinių dantų plombų pripoliravimo procedūros padidina restauracijos ilgaamžiškumą.
Labai svarbu paminėti, kad estetinių plombų pripoliravimą atliktų tas pats ar kitas gydytojas, kuris specializuojasi būtent šioje srityje, nes poliravimo protokolas yra kitoks nei krūminių dantų ir yra reikalingos specialios priemonės.
Kalbant apie estetinio plombavimo ilgaamžiškumą, nuo ko jis priklauso ir koks yra estetinių dantų plombų tarnavimo laikas?
Kiekvieno paciento situacija yra individuali ir unikali, kaip ir kiekvieno skirtinga bendra sveikatos būklė, genetika, polinkis į tam tikras ligas. Skiriasi net ir seilių sudėtis ar bakterijų įvairovė, jų dominavimas burnos ertmėje, dantų ar kaulinio audinio stiprumas, organizmo gebėjimas pasisavinti kalcio ir vitamino D preparatus. Taigi estetinio dantų plombavimo ilgaamžiškumas priklauso nuo daug veiksnių: asmeninės priežiūros – burnos higienos, naudojamų higienos priemonių ar žalingų įpročių. Didelę reikšmę turi sąkandis, krūminių dantų būklė ir funkcionalumas, polinkis į periodonto ligas. Teigiamos įtakos ilgaamžiškumui turi ir jau minėtas reguliarus estetinių dantų plombų pripoliravimas kas 6-8 mėn. Žinoma, neatsiejamas indėlis į estetinio dantų plombavimo kokybę yra gydytojo profesionalumas ir specializacija estetinio plombavimo srityje.
Optimalus estetinių dantų plombų tarnavimo laikas yra apie dešimt metų. Vėliau, dėl natūralaus plombų dilimo bei susitraukimo koeficiento, gali atsirasti mikrotarpelių tarp plombos ir danties, tokiu atveju galimas perplombavimas kruopščiai nuimant senas plombas ir pakeičiant naujomis.
Panašu, kad su estetiniu dantų plombavimu susiduria kiekvienas turintis problemų su priekiniais dantimis, tačiau ar yra atvejų, kai estetinis dantų plombavimo metodas negali būti taikomas?
Taip, yra atvejų kai estetinio dantų plombavimo procedūros geriau atsisakyti. Galėčiau išskirti tris atvejus, kada estetinio plombavimo procedūros neverta taikyti:
- Esant blogam ar trauminiam sąkandžiui, parafunkcijoms. Tokiu būdu restauracijos gauna kelis kartus didesnį ir nesubalansuotą krūvį, todėl stipriai padidėja jų skilimo tikimybė.
- Restauruoti dantis estetinio plombavimo būdu taip pat negalima, kai yra likę pernelyg mažai danties audinių. Tokiu atveju negalima kokybiška ir tvirta jungtis tarp kompozitinės plombos ir danties. Šiuo atveju indikuotinas estetinis protezavimas.
- Nėra tikslinga estetiškai plombuoti priekinius dantis, kai netekta krūminių dantų ir tokiu atveju pagrindinį krūvį neproporcingai gauna tik priekiniai dantys.
Estetinio plombavimo procedūros taikymo galimybes turi nustatyti ir įvertinti šios srities specialistas, tad ryžtantis koreguoti priekinius dantis konsultacija yra ypatingai svarbi ir privaloma.
Kaip vyksta konsultacija prieš estetinio dantų plombavimo procedūrą? Ką svarbu aptarti ir nustatyti šios konsultacijos metu?
Prieš atliekant estetinio dantų plombavimo procedūrą, konsultacijos metu turime nuodugniai įvertinti paciento visų dantų būklę, sąkandį, žandikaulio judesius ir dantenų būklę.
Taip pat labai svarbu išsiaiškinti paciento lūkesčius ir norus. Atsižvelgiant į paciento amžių, veido formą, odos ir akių obuolių spalvą, nusprendžiama kokia spalva ir dantų forma jam tiktų labiausiai, atrodytų natūraliai bei estetiškai patraukliai.
Prieš atliekant estetinę dantų plombavimo procedūrą, svarbu aptarti ir individualiai pritaikomą gydymo planą, priimti sprendimą dėl papildomų darbų poreikio: dantų balinimo, techniko atliekamo dantų išmodeliavimo ant gipsinių žandikaulių modelių, kartais gali tekti kelti sąkandį krūminių dantų srityje, kad būtų pakankamai vietos priekiniams dantims atstatyti pasitelkus estetinį dantų plombavimą.
Praėjus kelioms savaitėms po estetinio dantų plombavimo procedūros, dažniausiai pacientus kviečiame dar kartą apsilankyti mūsų klinikoje. Tokiu būdu galima juos revizuoti ir įsitikinti, kad nėra palikta jokių „kabančių“ plombų kraštelių, kadangi sugijus dantenoms, viskas labai gražiai ir aiškiai matosi. Taip pat svarbu pasiteirauti ar pacientui patogu, ar nėra trauminių kontaktų, ypatingai jei pacientas griežia dantimis.
Estetinis dantų plombavimas ir dantų balinimas, kokia seka eina šios dvi procedūros?
Dantų balinimas visuomet yra atliekamas prieš estetinį dantų plombavimą. Kadangi dantų balinimo metu iš emalio paviršiaus yra pašalinamos pigmentinės dalelės, tad atliekant estetinio dantų plombavimo procedūrą po dantų balinimo reikės plonesnio kompozito sluoksnio norint sukurti baltesnę šypseną. Kitaip tariant, jei estetinis dantų plombavimas atliekamas po dantų balinimo procedūros, tuomet nereikalingas joks danties audinio šlifavimas, o rezultate gauname šviesesnius dantis su minimalia invazija į audinius.
Reikėtų atkreipti dėmesį, kad ne visada dantų balinimas yra visagalis. Pavyzdžiui, esant negyviems, patamsėjusiems dantims, kas dažnai nutinka dėl vaikystėje vartojamų antibiotikų. Tetraciklinų fone besiformuojantys dantys gali patamsėti ir dantų balinimas dažnu atveju yra neveiksmingas, todėl šį defektą galima užmaskuoti specialiomis medžiagomis estetinio dantų plombavimo procedūros metu.
Estetinis dantų plombavimas gali būti atliekamas tik praėjus maždaug dviems savaitėms po dantų balinimo procedūros. Per šį laiką užsifiksuoja dantų spalva bei estetinio plombavimo metu susidaro kokybiška jungtis tarp plombos ir danties, priešingai nei atliekant iš karto po dantų balinimo.
Jau minėjote, kad estetinio dantų plombavimo procedūra nėra skausminga, tačiau skausmo slenkstis pas kiekvieną yra individualus, kaip pacientai vertina estetinio plombavimo procedūros skausmo lygį?
Džiugu tai, jog galiu patvirtinti, kad estetinio dantų plombavimo procedūra yra visiškai neskausminga. Dažnai po estetinio plombavimo procedūros pacientai išreiškia nuostabą, jog buvo nusiteikę skausmui ir jautė įtampą, tačiau nieko panašaus estetinio plombavimo procedūros metu nepatiria. Vienintelis sudėtingesnis etapas yra ilgas vizitas, dažniausiai gydytojas šiai procedūrai paskiria visą darbo dieną, todėl pagal poreikį yra atliekamos ir pertraukėlės.
Kokia yra estetinio dantų plombavimo kaina? Ar ji taip pat „neskausminga“?
Estetinio plombavimo kaina priklauso nuo to, kokio dydžio yra pažeidimas. Pavyzdžiui, jeigu reikia atkurti tik nuskilusį danties kraštą, ar maskuoti nedidelį emalio defektą, kaina gali būti kur kas žemesnė, nei atstatant didelį pažeidimą, kada reikalingas pilnas danties vainiko dengimas kompozitais, maskuojant pakitusią danties spalvą, formą ar atstatant didesnį danties audinių netekimą atkuriant tolygų ir harmoningą vaizdą.
Estetinio plombavimo procedūros metu nėra svarbu ar defektas yra didelis, ar mažas, visada yra taikomas įvairių estetinių plombų spalvų sluoksniavimas, individualiai atsižvelgiant į natūralų danties vaizdą. Sakykime, jauniems žmonėms danties emalio skaidrumas, opalescencija ir reljefas išreikštas žymiai ryškiau nei vyresniems, tad taikant gydymą estetinio dantų plombavimo metodu – kiekvienas atvejis yra skirtingas.
Daugiau atvejų rasite:
Turite klausimų dėl estetinio dantų plombavimo procedūros ?
Maloniai į juos atsakysime:
Tel. +37062060009
El.p. klinika@pok.lt