Endodontinis gydymas: būdas išgelbėti nuosavus dantis

Terminas „endodontinis gydymas“ neretam žmogui sukelia prieštaringus, o dažnai ir nemalonius jausmus. Vyresnioji karta šaknies kanalų gydymą sieja su bloga ankstesne patirtimi, įgyta prieš keliolika ar daugiau metų, kuomet odontologijos technologijos dar nebuvo taip išsivysčiusios kaip šiandien. Tuo tarpu jaunesniems pacientams neretai kyla abejonių dėl šio gydymo, sklandant mitui, jog sugedusius dantis geriau traukti ir sriegti implantus nei gydyti jų kanalus. Tad kaipgi šiandien atrodo endodontinis gydymas, kokias problemas jis sprendžia ir kada jo reikia? Apie visa tai kalbamės su medicinos mokslų daktaru, endodontologu Tadu Venskutoniu.

Kas yra endodontinis gydymas ir kada jo prireikia? 

Endodontinis gydymas (dar kitaip vadinamas danties šaknies kanalų gydymu) – tai pulpos ir audinių, esančių aplink danties šaknį, uždegimo pašalinimas arba šaknies kanalų sistemos gydymo prevencija.

Paprastai šio gydymo prireikia tokiais atvejais, kai:

  • Nepavyksta išsaugoti pulpos gyvybingumo, taikant konservatyvias profilaktikos priemones (ėduonies gydymą) ir išsivysto pulpos uždegimas;
  • Atsiradus uždegimo požymių apydančio audiniuose;
  • Pirmą kartą atlikus endodontinį gydymą nekokybiškai.

 

Kaip žinoti, kad man reikia endodontinio gydymo? Kokie simptomai paprastai pasireiškia?

Pagrindinis simptomas, kurį jaučia pacientas, yra skausmas. Jis gali būti skirtingas, priklausomai nuo uždegimo vietos.

Jeigu uždegimas pasireiškia pulpoje, žmogus jaučia skausmą valgydamas labai karštą ar labai šaltą maistą. Taip pat toks skausmas dažnai pasireiškia vakarais, jis plinta į ausį ar smilkinį.

Jeigu uždegimas atsiranda apydančio audiniuose, pacientui lengviau nurodyti priežastinį dantį. Tokiu atveju jis gali būti tarsi „pakeltas“, skausmingas kandant, aplink atsirasti patinimas.

Tačiau pasitaiko, kad pacientas nejaučia visiškai jokių simptomų. Dažniausiai tai nutinka tuomet, kai pasireiškia lėtinis uždegimas.

Ar endodontinio gydymo metu reikalinga danties rentgeno nuotrauka?

Rentgeno nuotrauka yra viena pagrindinių diagnostikos priemonių, padedančių nustatyti ligos priežastį. Endodontinio gydymo metu yra atliekamos kelios rentgeno nuotraukos, kurios padeda stebėti gydymo proceso efektyvumą.

Kaip vyksta endodontinis gydymas?

Endodontinis gydymas atliekamas keliais etapais:

  • Danties vainiko paruošimas endodontiniam gydymui;
  • Kanalų perėjimas;
  • Kanalų chemo-mechaninis valymas;
  • Kanalų plombavimas;
  • Galutinis danties vainikėlio atstatymas (protezavimas arba plombavimas).

Kodėl gydant šaknies kanalus reikalingas mikroskopas?

Mikroskopas padeda atlikti procedūras greičiau ir tiksliau. Odontologas, matydamas padidintą vaizdą, procedūrą atlieka labiau tausodamas sveikus danties audinius. Tam tikrų procedūrų be mikroskopo atlikti tiesiog neįmanoma arba tai užimtų gerokai daugiau laiko.

Per kiek kartų atliekamas danties šaknies kanalų gydymas? 

Viskas priklauso nuo to, kokio sudėtingumo yra konkretaus paciento situacija. Nedidelis uždegimas gali būti išgydomas vieno vizito pas gydytoją metu. Esant sudėtingai anatomijai ar kanalų pergydymui, gali reikėti ir kelių vizitų.

Ar šiuolaikinis šaknies kanalų gydymas yra skausmingas?

Jeigu danties pulpa yra gyvybinga, endodontinio gydymo metu visuomet yra atliekama vietinė nejautra. Jeigu pulpos audiniai negyvybingi, dažniausiai pradžioje vietinė nejautra nenaudojama, o jos poreikis stebimas procedūros metu. Odontologas visuomet stengiasi, kad pacientas patirtų kuo mažiau diskomforto.

Kiek laiko po endodontinio gydymo gali tarnauti negyvybingas dantis?

Negyvybingi dantys yra mažiau elastingi ir šiek tiek trapesni nei sveiki, gyvi dantys. Neįmanoma tiksliai pasakyti, kiek metų po endodontinio gydymo dar tarnaus dantis, nes tai priklauso nuo daugelio aplinkybių: likusių danties audinių kiekio, jų funkcijos, bendros situacijos dantų lanke, kaulo būklės. Statistiškai, 97 proc. endodontiškai gydytų dantų išlieka 8 metus.

Kaip galite pakomentuoti neretai sklandantį požiūrį, kad geriau dantį traukti ir sukti implantą nei investuoti į jo gydymą, kainuojantį nemažai laiko ir pinigų?

Tiesą sakant, implanto įsukimas lemia dar didesnius kaštus, o jo priežiūra yra sudėtingesnė. Be to, jis nėra amžinas. Jei dantį galima išsaugoti, mes visada stengiamės taip ir padaryti, atitolindami implantacijos procedūrą. Implantą įsukti spėsime bet kada. Atlikus šią procedūrą pernelyg anksti ir dėl jos nutirpus kaului aplink implantą, kito implanto įsriegimas tampa sudėtingas ir yra reikalingos papildomos kaulo priauginimo procedūros. Be to, dantis turi raištį, kuris padeda reguliuoti kramtomųjų raumenų darbą. Tuo tarpu implantas yra nepaslankus ir kito žandikaulio dantims tenka didesnis krūvis, galintis sukelti perkrovą. Taigi, išvada tokia, kad visos procedūros turi būti atliekamos laiku ir tik tada, kai jų tikrai reikia. Implantas yra sriegiamas tik ten, kur nėra galimybės išsaugoti nuosavo danties.

Kada yra reikalingas šaknies kanalų pergydymas?

Endodontinis pergydymas atliekamas nepasisekus pirminiam gydymui. Šiuolaikinis šaknies kanalų gydymas daug rečiau reikalauja pergydymo dėl naujų technologijų, kurias gali pasitelkti specialistai. Dabar turime platesnes žinias apie dantų šaknų sistemos anatomiją, daugiau galimybių tinkamai diagnozuoti priežastį, didesnį kiekį priemonių, leidžiančių nežalojančiai išvalyti ir dezinfekuoti šaknų kanalų sistemą, medžiagas, labiau biologiškai suderinamas su žmogaus organizmu.

Tačiau šiuo metu gydome nemažai pacientų, kuriems nekokybiškas endodontinis gydymas atliktas dar prieš 15-20 metų, kuomet buvo mažiau žinių apie šią odontologijos sritį, o ir priemonės vyravo gerokai prastesnės.

Kokie pojūčiai būdingi po šaknies kanalų gydymo procedūros?

Dažniausiai po endodontinio gydymo pacientas jaučia, lyg dantis būtų „pakeltas“, taip pat maudimą, kuris gali tęstis iki savaitės ar ilgiau.

Kaip reikia elgtis, norint išvengti endodontinio gydymo ar jį kuo labiau atitolinti?

Visų pirma, reikia visą gyvenimą stropiai prižiūrėti savo dantis ir rūpintis burnos higiena. Taip pat labai svarbu nuolat ir reguliariai lankytis pas odontologą profilaktinėms apžiūroms bei laiku atlikti ėduonies gydymą.

Kokie veiksmai paciento laukia po endodontinio gydymo?

Daugumą endodontiškai sugydytų dantų rekomenduojama protezuoti, taip apsaugant juos nuo skilimo. Kartais, jei defektas nėra didelis, užtenka atlikti ir plombavimą. Danties vainikėlio atstatymo darbai turi būti pradėti kiek įmanoma greičiau, nors ir tą pačią dieną.

 

 

 

 

 

 

Turite klausimų dėl endodontinio gydymo?

Maloniai į juos atsakysime:

Tel. +37062060009

El.p. info@pok.lt