Dantų protezavimas. Cirkonio keramika ar metalo keramika?

Dar visai neseniai dantų taisymas buvo sunkiai prieinamas, odontologijos technologijų lygis žemas, o naudojamos medžiagos neretai ir kenksmingos žmogaus organizmui. Mums pasisekė, kad gyvename dabar, kai dantis galima susitaisyti greitai, patogiai ir be skausmo. Tačiau šiais laikais svarbu ne tik turėti dantis, bet ir tai, kad jie būtų gražūs, tiesūs, balti, atrodytų natūraliai ir būtų patvarūs. Rinkdamiesi dantų atkūrimo galimybes pacientai turi daugybę alternatyvų, pavyzdžiui, jie gali pasirinkti, iš kokios medžiagos bus pagaminti dantų vainikėliai: cirkonio keramikos ar metalo keramikos. Beje, tai vienas dažniausiai užduodamų klausimų mūsų klinikoje, nes ne visi žino skirtumus tarp šių alternatyvų, todėl šiame straipsnyje detaliau paaiškinsime esminius skirtumus.

Metalo keramika

Metalo keramika – tai seniai visiems pažįstamas dantų protezavimo būdas, kuris anksčiau buvo itin plačiai naudojamas, tačiau pastaruoju metu jis pamažu yra išstumiamas kitų, pažangesnių galimybių. Dantų protezai iš metalo keramikos yra gaminami metalinį karkasą padengiant porceliano sluoksniu, kuris yra užlydomas aukštos temperatūros krosnyje. Metalo keramika gali būti protezuojami tiek pavieniai dantys, tiek jų grupės.

Cirkonio keramika

Cirkonis yra tvirta medžiaga, atspari korozijai. Periodinėje cheminių elementų lentelėje cirkonis yra šalia titano, todėl savo savybėmis jie yra labai panašūs. Cirkonio keramika – tai pažangus būdas dantų protezavimui. Šio protezo karkasas gaminamas iš cirkonio oksido, paruošiamo kompiuterinio frezavimo būdu. Cirkonio keramikos protezai yra tvirti ir estetiški, tinkami tiek pavienių dantų, tiek didelių jų grupių atstatymui.

PROTEZŲ SAVYBĖS

Abu protezavimo būdai yra plačiai naudojami odontologijoje, tačiau tuo pačiu jie ir labai skirtingi, pasižymintys skirtingomis kokybinėmis savybėmis. Aptarkime jas.

Estetika

Naudojant cirkonio keramiką, galima išgauti labai gražų estetinį vaizdą, kuris atitinka tikrų dantų išvaizdą, nes cirkonis yra pralaidus šviesai. Be to, jo spalva yra vientisa ir tolygiai natūrali, nes prie kaklelio nėra matoma pilka juostelė, būdinga metalo keramikos protezams. Ši juostelė išryškėja laikui bėgant, kuomet pasitraukia dantenos, todėl metalo keramika yra nerekomenduojama, ypač atstatant priekinius dantis.

Estetikos trūkumas ir yra viena didžiausių metalo keramikos problemų. Metalas atspindi šviesą, todėl tokie protezai atrodo tamsesni nei šalia esantys tikri dantys. Cirkonio keramikos vainikėliai atrodo natūraliau, nes neturi melsvų atspalvių, kokiais pasižymi metalo keramikos protezai. Taigi, estetikos prasme, gerokai pranašesnė cirkonio keramika, nes iš jos pagamintus dantų vainikėlius galima drąsiai naudoti, atkuriant tiek šoninius, tiek priekinius dantis, kurie atrodo kaip natūralūs.

Tvirtumas ir dėvėjimasis

Tiek metalo keramika, tiek cirkonio keramika pasižymi tvirtumu ir geba atlaikyti didelę kramtymo jėgą. Abi medžiagos yra ilgaamžės. Tačiau cirkonis yra tvirtesnė medžiaga, nukonkuruojanti daugelį metalo keramikos rekonstrukcijų.

Dėl aukšto atsparumo kramtymo jėgai ir dėl to, kad nereikia slėpti metalo, atstatant dantis cirkonio keramikos vainikėliais, yra reikalingas mažesnis dantų kietųjų audinių šlifavimas.

Audinių reakcija ir alergijos

Metalo keramikos karūnėlės dėl jų sudėtyje esančių medžiagų kai kuriems žmonėms sukelia alergines reakcijas, dantenų jautrumą ar netgi dantenų recesiją. Toks jautrumas metalui yra viena pagrindinių priežasčių, kodėl imta ieškoti pažangesnių dantų atkūrimo metodikų ir medžiagų. Šią problemą puikiai sprendžia cirkonio keramikos vainikėliai. Cirkonis yra puikiai biologiškai su žmogaus organizmu deranti medžiaga, kuri nesukelia dantenų uždegimo ar alergijos. Be to, ilgainiui audiniai neatsidalina nuo cirkonio vainikėlių, kaip tai nutinka su metalo keramika. Burnos gleivinė natūraliai priglunda prie cirkonio keramikos vainikėlio ir suauga su dantenomis, o metalo keramika, priešingai, su dantenomis suaugti negali.

Galima drąsiai sakyti, kad mokslas sparčiai žengia į priekį ir naujausios dantų atkūrimui naudojamos medžiagos bei technologijos dantų restauraciją pakelia į kitą lygį. Anksčiau įprastos problemos, tokios kaip patamsėjęs dantis, uždegimai ar metalo skonis burnoje atrodė neišsprendžiamos, tačiau dabar nebereikia taikytis su tokiomis situacijomis. Gyvenimo kokybę ir estetiką iš esmės gali pakelti dantų atkūrimas cirkonio keramika, kuri šiuo metu yra plačiai naudojama odontologijoje ir pamažu keičia metalo keramikos vainikėlius.